Laatste akte

Titel: Laatste akte  
Auteur: Rifka Faber 
Serie: Chris Griffioen #2
Genre: Thriller 
Uitgeverij: Boekerij 
Publicatiedatum: januari 2026 
Aantal bladzijdes: 304 
Recensie: Brenda 

Cover 
Een gele cover met 2 wespen. De een is dood en de andere wesp lijkt bloedspetters te drinken. Het heeft iets en na het lezen weet je dat de wesp een rol heeft in het verhaal. De cover past bij het verhaal.   

Auteur 
Rifka Faber is een pseudoniem van echtpaar Erik Betten en Corien Feenstra. Erik is schrijver van non-fictie en won met zijn thrillerdebuut Quarantaine de Bookspot Schaduwprijs. Corien werkt al jaren als verpleegkundige in een ziekenhuis en gebruikt haar medische kennis om te zorgen dat alles wat Chris Griffioen meemaakt realistisch blijft. Fatale oplossing was het eerste boek in de Chris Griffioen-serie. 

Achterflap/samenvatting 
Na een gewelddadige confrontatie waarbij ze haar hand verbrijzelde, is arts-assistent Chris Griffioen nog altijd met verlof. Als haar vader na een hersenbloeding terecht komt in de luxueuze zorghoeve De Uyterwaarden, verwacht de moeder van Chris dat ze als brave dochter haar vrijgekomen tijd wijdt aan zijn herstel. Maar daar zit Chris zelf absoluut niet op te wachten.  

Dan wordt Chris gebeld door rechercheur Gideon Sevenster: zijn zus Judith is advocaat en werkt op dit moment aan een zaak op De Uyterwaarden. Nabestaanden van een bewoner met dementie ontdekten een vreemde wijziging in het testament, die vlak voor het overlijden is doorgevoerd. Judith heeft haar twijfels en kan de medische kennis van Chris goed gebruiken. In eerste instantie ontdekt Chris niet bijzonders, maar als er nog een bewoner overlijdt, neemt haar onderzoek een duistere wending.  
 

Mijn mening 
Het verhaal begint direct heftig met een proloog waarin de moordenaar aan het woord is. Je bent als lezer letterlijk aanwezig bij het plegen van een moord. De auteur beschrijft stap voor stap hoe dit proces verloopt en zelfs hoe “lekker” het voelt voor de dader. Deze duistere inkijk zorgt ervoor dat je direct met een ongemakkelijk gevoel aan het eerste hoofdstuk begint. 
Het verhaal bevat een fijne schrijfstijl. De auteurs weten je snel het verhaal in te trekken. De omgeving op het landgoed van zorghoeve De Uyterwaarde komt volledig tot leven. De personages worden goed uitgelicht, maar worden niet echt beeldende karakters.  

Een bijzonder sterk aspect is hoe de auteurs de omgang met dementie belichten. In een pijnlijke scène wordt een zingende medewerker met een dementerende bewoner weggestuurd bij het revalidatiegebouw; de revaliderenden daar zouden de mensen met dementie niet ‘hoeven te zien’. Dit blijkt het beleid te zijn van de zorghoeve aldus de zorgmedewerker. Zelf heb ik jaren gewerkt met mensen met dementie en er wordt toch al jaren gewerkt aan een dementievriendelijke samenleving, maar toch merk je dat er wat ongemak is bij de omgang.   

Hoewel dit een tweede deel is, is het uitstekend los te lezen. Ik heb deel één niet gelezen, maar heb geen moment een verhaallijn gemist. Sterker nog: doordat er meerdere keren verwijzingen naar het incident waarbij Chris’ hand verbrijzeld raakte, word je als lezer ontzettend nieuwsgierig gemaakt naar het eerste deel uit de serie. 

De spanning is voelbaar aanwezig en loopt richting de ontknoping flink op. Als lezer word je een actieve speurder; bij bijna elk personage zie je wel iets merkwaardigs, waardoor je constant blijft gissen naar wie de dader is. De laatste bladzijde laat er geen twijfel over bestaan: er komt een vervolg aan. Je las het echt als een start van een volgende opdracht.  

En na het dichtslaan van Laatste akte kan ik alleen maar zeggen dat ik dat volgende deel – en het eerste deel – dolgraag wil lezen. 

Spanning: 4 
Plot: 4 
Leesplezier: 4 
Schrijfstijl: 4 
Originaliteit: 4 
Psychologie: 4 

Laatste akte krijgt van mij een prachtige 4 sterren.  

Brenda 
 
Recensie-exemplaar ontvangen van Boekerij, waarvoor onze hartelijke dank! 

Waardering: 4 uit 5.

Leave a Reply

  • (not be published)